adsl nedir? vdsl nedir?

ADSL ile VDSL Arasındaki Farklar

ADSL NEDİR?

Asymmetric Digital Subscriber Line kelimelerinin kısaltılmış hali olan ADSL, (Asimetrik Sayısal Abone Hattı) alt yapısında bakır kabloların bulunduğu veri aktarımı sağlayan internet hizmetidir. ADSL, ana santrale kısa mesafede olan ve en fazla 4 km uzaklıkta kalan mesafelerde kullanıldığında verimliliği artar. Ek kablolarla hizmet alanı genişletilir fakat kablo uzadıkça internet hızı ve verimi azalır.

ADSL’ın Özellikleri Nelerdir?

  • ADSL internet hizmeti 16 Mbps oranına kadar bant genişliği sağlar.
  • ADSL bağlantısı alt yapısında bulunan bakır kabloların direnci vardır ve kablolar uzadıkça direnç düşer. Bu durum internet hızının ve veriminin azalmasını sağlar.
  • Kabloların bağlantı merkezinden uzaklaşması da hızın düşmesini sağlayan etkenlerdendir.
  • ADSL’in isminde bulunan asimetrik kelimesi yükleme ve indirme hızının eşit olmamasından gelir. 
ADSL ile VDSL Arasındaki Farklar
ADSL ile VDSL Arasındaki Farklar

VDSL VDSL2 Nedir?

Very High Speed Digital Subscriber Line kelimelerinin kısaltılmış hali olan VDSL (Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı), bakır kablo hatlarının da bulunduğu internet hizmeti sağlayan dijital abone hattıdır.

VDSL2, VDSL’in daha yüksek bant genişliği sunan üst teknolojisidir diyebiliriz. ADSL ve VDSL gibi VDSL2 de bakır altyapı kullanm. VDSL’den farkı ise merkezi santrallerden açık hava santrallerine kadar fiber kablo çekilerek ya da kullanıcının direk binasına kadar fiber kablo çekilerek kurulur. Bu şekilde 250 Mbps hıza kadar ulaşılabilir

VDSL Özellikleri Nelerdir?

  • VDSL santrale yakın konumda bulunan kullanıcılarına daha verimli bant genişliği sunar.
  • ADSL’den çok daha fazla hızlara olanak veren VDSL, sinyalin güçlü bir şekilde aktarım yapabildiği yerlere 100 Mbps’ye kadar hızla ulaşabilir.
  • VDSL ADSL’e göre download hızında 5, upload hızında ise 10 kat fazladır. 

 

Netprime telekom olarak Muğla ili ve ilçelerinde Türk Telekom bakır altyapısı üzerinden ADSL ve VDSL/VDSL2 internet hizmeti verilmesi planlanmaktadır. Dalaman, Göcek, Fethiye, Ortaca ilçelerimiz öncelikli olmak üzere tüm Muğla da sistemlerimiz devreye alınacaktır. Konu ile ilgili detaylı bilgi için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

English

Şirketimizce Alt Yapı İşletmeciliği kapsamında herhangi bir elektronik haberleşme hizmeti sunulmamaktadır.