En Doğru Hız Testi Nasıl Ölçülür?

 

Dizi ve film izlemek, dosya indirmek ve yüklemek veya internet üzerinden oynatmak için yeterli olup olmadığını bilmeniz mi gerekiyor? Hız testi, internet bağlantınızın kalitesini ve hızını yaklaşık olarak kontrol etmenin bir yoludur. Netprime internet hız testi, internet hizmetinizin yaklaşık hızını ve ping testini kolaylıkla ölçmenizi sağlar. İnternet hız testini başlatmadan önce çıkacak olan sonucu anlamak, değerlendirmek ve doğru sonuç alabilmek için aşağıda verilen bilgileri okumanız ve önerilen adımlara uygun şekilde yapmanızı öneririz.

 

  • -Modeme yakın bir yerde durun testi bir cep telefonu veya taşınabilir herhangi bir cihaz ile yapacaksanız modeme mümkün olduğunca yakın durun. Bir bilgisayarınız varsa, ideal olan ağ kablosunu ona bağlamaktır. Bunun nedeni, wi-fi ile iletimin parazite maruz kalabilmesidir. Modem ile aynı ortamda iseniz! (Oda, Salon, Mutfak vb.) ve modeminiz destekliyor ise cihazlarınızı 5 GHz bandından bağlamanızı öneririz.
  • -Testi Kablolu Yapın Yapılacak test sonuç bilgisinin daha doğru olması açısından modemizin ethernet portu üzerinden kablolu olarak bilgisayarınıza bağlı olmasını ve bu şekilde test yapılmasını önermekteyiz.
  • -Diğer Sayfa, Program ve Cihazları Kapatın Öncelikle, interneti kullanan güncellemeleri ve hizmetleri durdurun, yani Hız Testi sayfası haricinde tüm tarayıcı sekmelerini kapatın.
    Bilgisayarınızda çalışan diğer programları ve uygulamaları kapatın.
    Hız testinin yapıldığı bilgisayar haricinde modeminize bağlı ikinci bir cihazın internete bağlı olmaması gerekmektedir.
  • -Testi Tekrarlayın Sonuçların stabilitesini kontrol etmek için testi birkaç kez tekrarlayın.
  • -Farklı Sunucular Deneyin Hız testini başlattığınızda konumunuz otomatik olarak belirlenir ve konumunuza en yakın sunucu tespit edilir. Ancak bazı durumlarda örneğin kullanmakta olduğunuz VPN veya benzeri uygulamalar nedeniyle sunucu konumunun yanlış seçilmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda VPN veya uygulamayı devre dışı bırakmanız ve sayfayı yenileyerek testi tekrar yapmanızı öneririz. Teste başlamadan önce dilerseniz size yakın sunucuları manuel olarak da seçebilirsiniz.
Hız Testi
Hız Testi

Powered By : openspeedtest.com

Aklınıza takılanlar için lütfen iletişime geçin.

Şirketimizce Alt Yapı İşletmeciliği kapsamında herhangi bir elektronik haberleşme hizmeti sunulmamaktadır.